همه چیز درباره سرمایه‌گذاری با خرید طلا در ایران

طلا یکی از شناخته‌شده‌ترین اقلام ارزشی در جهان است. از مرزهای فرهنگی عبور می‌کند و در طول تاریخ، نقش‌های متعددی از ارز گرفته تا مواد ضروری در الکترونیک و جواهرات با ارزش هنری را داشته است. امروزه، این فلز گرانبها، جذابیت خود را به عنوان دارایی منحصربه‌فرد حفظ کرده و جایگزینی برای بازارهای سهام و اوراق قرضه معمولی شده است. این کالا همچنین به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می‌کند. با افزایش هزینه عمومی کالاها، ارزش طلا نیز همراه با آنها افزایش می‌یابد؛ علت این است که طلا در مقادیر محدود موجود است و به همین دلیل، صاحبان آن می‌توانند بهتر قدرت خرید خود را حفظ کنند.

مزیت خرید طلا برای سرمایه‌گذاری

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سرمایه‌گذاری طلا، به ویژه در زمان نوسانات اقتصادی، منطقی است:

الف) حفظ ارزش سرمایه و خاصیت ضد تورمی

تورم ارزش "واقعی" یک ارز را در طول زمان کاهش می‌دهد. طلا می‌تواند یکی از راه‌های محافظت از ارزش واقعی ثروت شما در برابر تورم باشد. در طول یک دوره تورم بالا، همانطور که در حال حاضر وجود دارد، افراد ممکن است به طلا به عنوان یک دارایی فیزیکی واقعی که ارزش آن را حفظ می‌کند، بازگردند. سرمایه‌گذاری با خرید طلا، محافظ خوبی در برابر تورم است؛ زیرا افزایش تقاضا برای طلا در دوره‌های تورمی می‌تواند منجر به افزایش قیمت آن شود.

ب) امنیت مالی و پناهگاه مطمئن در هنگام بحران

ارزش یک ارز تحت تأثیر سیاست یک کشور در مورد نرخ بهره و عرضه پول است. در مقابل، ارزش طلا تابعی از عرضه و تقاضا است. در نتیجه، سرمایه‌گذاری با خرید طلا اغلب به عنوان یک پناهگاه امن در زمان نوسانات اقتصادی و ژئوپلیتیکی دیده می‌شود. تاریخ پُر از دوره‌های رکود و تورم و ارزهای شکست خورده است. در چنین مواقعی، سرمایه‌گذارانی که طلا را در اختیار داشتند، توانستند با موفقیت از ثروت خود محافظت کنند و حتی در برخی موارد، از این کالا برای فرار از آشفتگی استفاده کنند. در نتیجه، هر زمان که رویدادهای خبری به نوعی از عدم اطمینان اقتصادی جهانی اشاره کنند، سرمایه‌گذاران اغلب طلا را به عنوان پناهگاه امن خریداری می‌کنند.

ج) کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و تنوع سبد سرمایه‌گذاری

طلا در کنار پول نقد، سهام، اوراق قرضه و دارایی، شکل دیگری از دارایی است که می‌تواند عنصری از تنوع را برای افراد فراهم کند. تنوع مهم است؛ زیرا نوعی محافظت در برابر یک طبقه دارایی، مانند سهام با عملکرد ضعیف را ارائه می‌دهد. طلا اغلب به عنوان دارایی با "همبستگی معکوس" نسبت به سایر طبقات دارایی توصیف می‌شود. این بدان معناست که اگر بازارهای سهام به دلیل تورم بالا و عدم‌اطمینان اقتصادی، در حال سقوط باشند، سرمایه‌گذاری روی طلا ممکن است بازده بالاتری ایجاد کند.

انواع روش‌های خرید طلا برای سرمایه‌گذاری

روش‌های خرید طلا برای سرمایه‌گذاری

 1. جواهرات

این اغلب یکی از بهترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری با خرید طلا در ایران، جواهرات در نظر گرفته می‌شود. جواهرات یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است که مردم می‌توانند انتخاب کنند. علاوه بر این، جواهرات به‌عنوان سرمایه‌گذاری، دلیل زیبایی یا احساسی نیز دارد. باید توجه داشت که سرمایه‌گذاری در طلا با خرید طلاهای کم اجرت، بدون نگین و ظریف به شما کمک خواهد کرد تا با هزینه کمتری بتوانید بخشی از حقوق ماهیانه خود را در طلا سرمایه‌گذاری کنید که برخلاف خرید سکه و شمش می‌توانید علاوه بر سرمایه‌گذاری از جنبه زینتی آن نیز بهره ببرید.

 1. طلای جامد (شمش/سکه)

افراد همچنین می‌توانند برای سرمایه‌گذاری با خرید طلا، شمش یا سکه طلای خریداری کنند. هزینه‌های ساخت در اینجا بسیار کم است و هنگام فروش، بازده خوبی دریافت می‌کنید. با این حال، یکی از عوامل خطر رایج در تملک طلای فیزیکی، ذخیره‌سازی و سرقت است.

لینک مقاله محافظت از طلا

 1. سهام طلا

درست مانند خرید هر سهام فردی، خرید سهام در یک شرکت معدنی طلا با ریسک همراه است، اما به این معنی است که شما کنترل کاملی بر شرکت‌های خاصی دارید که در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنید. به عنوان مثال، برخی ممکن است یک شرکت معدنی طلا را انتخاب کنند که این کار را انجام می‌دهد و اگرچه داشتن سهام طلا به شما اجازه نمی‌دهد تا طلا را در دستان خود نگه دارید، اما شما از مزایای داشتن آن برخوردار هستید که می‌توانید در هر زمان آن را بفروشید. 

 1. صندوق‌های مشترک طلا

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا به این معنی است که شما سهامی در چندین دارایی مرتبط با طلا دارید، مانند بسیاری از شرکت‌هایی که طلا را استخراج یا پردازش می‌کنند، اما خودتان مالک طلا یا سهام فردی نیستید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس طلا یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نقدینگی بیشتری نسبت به مالکیت طلای فیزیکی دارند و سطحی از تنوع را ارائه می‌دهند که یک سهام منفرد آن را ندارد، اما توجه داشته باشید که برخی از صندوق‌ها دارای هزینه مدیریت هستند. 

 1. گرفتن نمایندگی طلا از برندهای معروف

یکی دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری در طلا، گرفتن نمایندگی طلا از گالری‌ها و برندهای معروف طلا فروشی است. همان‌طور که می‌دانید گرفتن حق امتیاز نمایندگی طلا با ریسک کمتری نسبت به راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید همراه است، چرا که آزمون و خطاهای آن، از قبل بررسی شده است. استفاده از نام تجاری برندهای معروف به شما کمک خواهد کرد تا مشتریان ثابت خود را داشته باشید و بتوانید در بازه زمانی کم، به سود قابل توجهی دست یابید.

راهنمایی‌های قبل از خرید طلا برای سرمایه‌گذاری

 • شهرت فروشنده

هنگام خرید طلا، انتخاب یک فروشنده معتبر بسیار مهم است. کلاهبرداری‌ها و قطعات طلای تقلبی زیادی در بازار وجود دارد، بنابراین لازم است تحقیقات خود را انجام دهید و فقط از فروشندگان مورد اعتماد خرید کنید. به دنبال فروشندگانی باشید که سابقه کار ثابت و نظرات مثبت مشتریان را دارند.

 • خلوص و عیار طلا

خلوص طلا بر حسب عیار اندازه‌گیری می‌شود و 24 عیار، بالاترین درجه خلوص است. برخی از قطعات طلا ممکن است با فلزات دیگر آلیاژ شوند (یا مخلوط شوند). این باعث دوام بیشتر آنها می‌شود که برای جواهرات مفید است، اما ارزش آنها را به عنوان سرمایه کاهش می‌دهد. بنابراین، از خلوص طلایی که قصد خرید آن را دارید، مطمئن شوید.

 • وزن طلا

شمش‌ها و سکه‌ها در اندازه‌ها و وزن‌های متفاوتی هستند که بر قیمت آنها تأثیر می‌گذارد. اینکه چقدر خرید می‌کنید - و اینکه آیا شمش یا سکه را انتخاب می‌کنید - به بودجه و قابلیت‌های ذخیره‌سازی شما بستگی دارد. از آنجایی که شمش‌های طلا حجیم‌تر هستند، نگهداری آن‌ها می‌تواند گران‌تر باشد.

اخذ نمایندگی فروش طلا و جواهرات

اخذ نمایندگی طلا

 

طلا همیشه یک انتخاب محبوب برای سرمایه‌گذاری بوده است؛ به طوری که حتی اخذ نمایندگی و راه‌اندازی یک گالری فروش طلا رویکرد جذابی است. اخذ نمایندگی فروش، علاوه بر مجوز فروش محصولات طلا شامل مزایای فراوانی است:

 • امکان فروش انواع طلا و جواهرات در طرح‌های مختلف برای مخاطبان بیشمار

 • دسترسی به دانش تخصصی و مجرب‌ترین اساتید ساخت طلا و جواهرات

 • به کارگیری تجهیزات و ابزارآلات روز دنیا برای ساخت زیباترین و پرفروش‌ترین طرح‌های طلا

 • امکان ساخت طلا و جواهرات سفارشی همراه با شناسنامه معتبر

 • استفاده از شهرت برند و کانال‌های تبلیغاتی و بازاریابی آنها برای جذب مشتری

گالری طلا و جواهرات روبی، با بیش از ۱۴ سال سابقه فعالیت در صنعت طلا و جواهر ایران به منظور تسهیل در دسترسی و مشتری‌مداری، شروع به گسترش نمایندگی های خود در نقاط مختلف کشور کرده است. همکاری با این برند برتر ملی و اخذ نمایندگی فروش طلا و جواهرات می‌تواند مزایای متعددی از جمله موارد زیر را برای شما در بر داشته باشد:

 

 • امکان شروع کار با بهره‌گیری از دانش و تجربه روبی بدون نیاز به تجربه یا تحصیلات تخصصی

 • تنوع محصولات طلا زنانه و مردانه از انگشتر و گوشواره تا دستبند و گردن‌بند و نیم‌ست

 • امکان سفارش محصولات متنوعی از پُرتقاضا‌ترین طرح‌های جذاب و با کیفیت جهانی

 • ساخت طلا و جواهرات زیبا و منحصربه‌فرد برای جذب خانم‌ها و آقایان خاص و خوش‌سلیقه

 • پشتیبانی حرفه‌ای و آموزش کادر فروش و تضمین‌های تامین محصولات متنوع

 • تضمین کیفیت بالا، خدمات پس از فروش و گارانتی برای شما که شایسته یک بیزینس روبه‌رشد هستید.

جمع‌بندی: خرید طلا و یا بیزینس‌های طلا

سرمایه‌گذاری با خرید طلا به طور کلی یک استراتژی مناسب و کم‌ریسک در کشور ایران به شمار می‌آید. ارزش طلا در طول زمان حفظ می‌شود و خاصیت ضد تورمی آن می‌تواند سرمایه شما را نیز محفوظ نگه دارد. مالکیت طلا، سکه و شمش می‌تواند به شرط امنیت، راهی آسان برای عبور از تلاطم‌های بازارهای سرمایه‌ای در دوران تورم شدید باشد. البته گاهی برخی از افراد مایلند در معرض مستقیم سرمایه‌گذاری با خرید یا فروش طلا باشند؛ برای مثال آنها ممکن است ترجیح دهند مستقیماً از طریق راه‌اندازی نمایندگی خرید و فروش طلا این کار را انجام دهند. یکی از روش‌های رسیدن به درآمد از طریق طلا، گرفتن نمایندگی گالری طلا روبی است که می‌توان با یک سرمایه‌گذاری مشخص در بازه زمانی کم به سود مستمر و قابل‌توجهی رسید. این روش یکی از کارآمدترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری در طلا است.